Illinois Capacitor 684PPA850K
684PPA850K picture photo
Mfg. Part Number
684PPA850K
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 850V AXIAL
Datasheet Download
684PPA850K.pdf
Availability of 684PPA850K
QUANTITY
684PPA850K Order Process
Ship out your order
Specifications of 684PPA850K
Internal Part NumberEIS-684PPA850K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPPA
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC850V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.1 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.827" Dia x 1.811" L (21.00mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsSnubber
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684PPA850K
Related Links684PP, 684PPA850K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
684PPA850K Details Description
Related parts for 684PPA850K
SENSOR PHOTO M18 NPN RETRO DC datasheet.pdf
IC MODULATOR SIGMA-DELTA 28TSSOP datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX M18 16MM PNP-NO UNSHLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
SWITCH THUMB WHEEL BCD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf