Illinois Capacitor 684PSB252K4R
684PSB252K4R picture photo
Mfg. Part Number
684PSB252K4R
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 2.5KV RAD
Datasheet Download
684PSB252K4R.pdf
Availability of 684PSB252K4R
QUANTITY
684PSB252K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of 684PSB252K4R
Internal Part NumberEIS-684PSB252K4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC725V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.3 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)684PSB252K4R
Related Links684PSB, 684PSB252K4R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
684PSB252K4R Details Description
Related parts for 684PSB252K4R
IC TXRX MULT PT RS485/422 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
TG2030 SHEET 300X300X0.5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 9A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 45POS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 150MHZ 16QSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 5% 250 VDC RADIA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf