Illinois Capacitor 685MHBS70K2JA
685MHBS70K2JA picture photo
Mfg. Part Number
685MHBS70K2JA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8UF 10% 1.275KV RAD
Datasheet Download
685MHBS70K2JA.pdf
Availability of 685MHBS70K2JA
QUANTITY
685MHBS70K2JA Order Process
Ship out your order
Specifications of 685MHBS70K2JA
Internal Part NumberEIS-685MHBS70K2JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package81
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1275V (1.275kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)6.5 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max)1.732" (44.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)685MHBS70K2JA
Related Links685MHB, 685MHBS70K2JA Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
685MHBS70K2JA Details Description
Related parts for 685MHBS70K2JA
IC FAILSAFE W/RELAY DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF05A/AF05/AFF05A datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS LP 20TQFN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 3POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
EPII 4 POS CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf