FFF 68683-220LF
68683-220LF picture photo
Mfg. Part Number
68683-220LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
68683-220LF.pdf
Availability of 68683-220LF
QUANTITY
68683-220LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68683-220LF
Internal Part NumberEIS-68683-220LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationGold/GXT Plating 23/May/2007
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68683-220LF
Related Links68683, 68683-220LF Datasheet, FFF Distributor
68683-220LF Details Description
Related parts for 68683-220LF
TRANS NPN 60V 3A TO-126 datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
LM 5.00/180/21 BK datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.0469K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf