FFF 68685-231LF
68685-231LF picture photo
Mfg. Part Number
68685-231LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole
Datasheet Download
68685-231LF.pdf
Availability of 68685-231LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
68685-231LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68685-231LF
Internal Part NumberEIS-68685-231LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationGold/GXT Plating 23/May/2007
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package7
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68685-231LF
Related Links68685, 68685-231LF Datasheet, FFF Distributor
68685-231LF Details Description
Related parts for 68685-231LF
QUIDKIE II FEMALE datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
LCD COG CHAR 2X20 WH TRANSFL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 13MHZ M5R datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ORANGE CA 0.3" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10S OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 330000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf