FFF 68685-349LF
68685-349LF picture photo
Mfg. Part Number
68685-349LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole
Datasheet Download
68685-349LF.pdf
Availability of 68685-349LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
68685-349LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 68685-349LF
Internal Part NumberEIS-68685-349LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/SpecificationGold/GXT Plating 23/May/2007
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDUBOX™, MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions49
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Features-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)68685-349LF
Related Links68685, 68685-349LF Datasheet, FFF Distributor
68685-349LF Details Description
Related parts for 68685-349LF
RES SMD 649K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU PP 2.93V SC70- datasheet.pdf
KIT EVAL MODULE FOR CC2550 datasheet.pdf
FIXED IND 350NH 45A 0.6 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf