Illinois Capacitor 688CKS016MQV
688CKS016MQV picture photo
Mfg. Part Number
688CKS016MQV
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
688CKS016MQV.pdf
Availability of 688CKS016MQV
QUANTITY
688CKS016MQV Order Process
Ship out your order
Specifications of 688CKS016MQV
Internal Part NumberEIS-688CKS016MQV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKS
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)68 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)688CKS016MQV
Related Links688CKS, 688CKS016MQV Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
688CKS016MQV Details Description
Related parts for 688CKS016MQV
IC VREF SHUNT 2.49V 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 5.2A TO-220AB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LP 16-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE PIN SLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf