Illinois Capacitor 688CKS016MQV
688CKS016MQV picture photo
Mfg. Part Number
688CKS016MQV
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
688CKS016MQV.pdf
Availability of 688CKS016MQV
QUANTITY
688CKS016MQV Order Process
Ship out your order
Specifications of 688CKS016MQV
Internal Part NumberEIS-688CKS016MQV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKS
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)68 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)688CKS016MQV
Related Links688CKS, 688CKS016MQV Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
688CKS016MQV Details Description
Related parts for 688CKS016MQV
IC RS-485 TXRX HIGH OUT 8-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 216V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.3KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
1681 APPLIANCE INLET 16A 155C datasheet.pdf