Illinois Capacitor 688LMU035M2BG
688LMU035M2BG picture photo
Mfg. Part Number
688LMU035M2BG
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
688LMU035M2BG.pdf
Availability of 688LMU035M2BG
QUANTITY
688LMU035M2BG Order Process
Ship out your order
Specifications of 688LMU035M2BG
Internal Part NumberEIS-688LMU035M2BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLMU Series EOL 5/Jun/2015
Standard Package130
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLMU
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)60.95 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.53A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)688LMU035M2BG
Related Links688LMU, 688LMU035M2BG Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
688LMU035M2BG Details Description
Related parts for 688LMU035M2BG
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO202 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf