E-Z-Hook 690-36BLK
690-36BLK picture photo
Mfg. Part Number
690-36BLK
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
LEAD ALLIG-BANANA SOCKET BLK 36"
Datasheet Download
690-36BLK.pdf
Availability of 690-36BLK
QUANTITY
690-36BLK Order Process
Ship out your order
Specifications of 690-36BLK
Internal Part NumberEIS-690-36BLK
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
Series690
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Alligator
1st ConnectorBanana Socket (Jack), Single, Sheathed
2nd ConnectorAlligator Clip, Insulated
Cable Length36.0" (914.40mm)
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated-
Current Rating-
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)690-36BLK
Related Links690-, 690-36BLK Datasheet, E-Z-Hook Distributor
690-36BLK Details Description
Related parts for 690-36BLK
SWITCH SLIDE DPST 4A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CABLE BNC MALE R/A RG58C/U 12" datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250VAC SL 1808 datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 20POS datasheet.pdf
IC FPGA 200 I/O 456FBGA datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
A22TK-2LR-03-02 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf