EDAC Inc. 690-W19-260-011
690-W19-260-011 picture photo
Mfg. Part Number
690-W19-260-011
Manufacturer
Product Category
USB, DVI, HDMI Connectors
Brief Description
Connector Plug HDMI 19 Position Free Hanging (In-Line)
Datasheet Download
690-W19-260-011.pdf
Availability of 690-W19-260-011
QUANTITY
690-W19-260-011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 690-W19-260-011
Internal Part NumberEIS-690-W19-260-011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof D-Sub, Waterproof USB and Waterproof HDMI Series
Featured ProductWaterproof HDMI Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyUSB, DVI, HDMI Connectors
Series690
PackagingBulk
Connector TypeHDMI
Number of Contacts19
GenderPlug
Specifications-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesCircular Bayonet Coupling
Ingress ProtectionIPX7 - Waterproof
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)690-W19-260-011
Related Links690-W19, 690-W19-260-011 Datasheet, EDAC Inc. Distributor
690-W19-260-011 Details Description
Related parts for 690-W19-260-011
CAP CER 0.015UF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8WSON datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM CM DIE datasheet.pdf
IC UART/TXRX RS485 40QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CBL ASSY M STR 1.35MM 6' 24 AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
PWR CORD 15A 250V 14AWG RED 2' datasheet.pdf
LENS RECTANG 12 POS 29.5+46.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf