EDAC Inc. 690-W19-260-012
690-W19-260-012 picture photo
Mfg. Part Number
690-W19-260-012
Manufacturer
Product Category
USB, DVI, HDMI Connectors
Brief Description
Connector Receptacle HDMI 19 Position Free Hanging (In-Line)
Datasheet Download
690-W19-260-012.pdf
Availability of 690-W19-260-012
QUANTITY
690-W19-260-012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 690-W19-260-012
Internal Part NumberEIS-690-W19-260-012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof D-Sub, Waterproof USB and Waterproof HDMI Series
Featured ProductWaterproof HDMI Connectors
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyUSB, DVI, HDMI Connectors
Series690
PackagingBulk
Connector TypeHDMI
Number of Contacts19
GenderReceptacle
Specifications-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesCircular Bayonet Coupling
Ingress ProtectionIPX7 - Waterproof
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)690-W19-260-012
Related Links690-W19, 690-W19-260-012 Datasheet, EDAC Inc. Distributor
690-W19-260-012 Details Description
Related parts for 690-W19-260-012
CONN PLUG HOUSING 3POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
EVAL BRD FOR EBL4300CI datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANSISTOR NPN TO-46 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
Connector Header 47 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf