Vishay/Sprague 695D105X0025B4T
695D105X0025B4T picture photo
Mfg. Part Number
695D105X0025B4T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 20% 1905
Datasheet Download
695D105X0025B4T.pdf
Availability of 695D105X0025B4T
QUANTITY
695D105X0025B4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 695D105X0025B4T
Internal Part NumberEIS-695D105X0025B4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 695D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1905 (4713 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.050" W (4.70mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)695D105X0025B4T
Related Links695D105, 695D105X0025B4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
695D105X0025B4T Details Description
Related parts for 695D105X0025B4T
LED 2MM BI-LEVEL RED/RED DIFF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
INSERT SPKR POST TO SCREW TERM datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 3M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
TOOL SEPERATOR FOR GECKO 10POS datasheet.pdf