Vishay/Sprague 695D105X0025B4T
695D105X0025B4T picture photo
Mfg. Part Number
695D105X0025B4T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 20% 1905
Datasheet Download
695D105X0025B4T.pdf
Availability of 695D105X0025B4T
QUANTITY
695D105X0025B4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 695D105X0025B4T
Internal Part NumberEIS-695D105X0025B4T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 695D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1905 (4713 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.050" W (4.70mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)695D105X0025B4T
Related Links695D105, 695D105X0025B4T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
695D105X0025B4T Details Description
Related parts for 695D105X0025B4T
Connector Header 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 9PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 12 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf