Vishay/Sprague 695D226X0006D2T
695D226X0006D2T picture photo
Mfg. Part Number
695D226X0006D2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 6V 20% 1810
Datasheet Download
695D226X0006D2T.pdf
Availability of 695D226X0006D2T
QUANTITY
695D226X0006D2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 695D226X0006D2T
Internal Part NumberEIS-695D226X0006D2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 695D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1810 (4724 Metric)
Size / Dimension0.185" L x 0.095" W (4.70mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.79mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)695D226X0006D2T
Related Links695D226, 695D226X0006D2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
695D226X0006D2T Details Description
Related parts for 695D226X0006D2T
BOX ALUM BLACK 7.39"L X 4.7"W datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC DEMODULATOR SGL 64-HVQFN datasheet.pdf
LED PM INIDCATOR RECESSED GREEN datasheet.pdf
WIRE GLOBAL LIMIT SW SOFTWARE datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf