Vishay/Sprague 695D685X0020E2T
695D685X0020E2T picture photo
Mfg. Part Number
695D685X0020E2T
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2410
Datasheet Download
695D685X0020E2T.pdf
Availability of 695D685X0020E2T
QUANTITY
695D685X0020E2T Order Process
Ship out your order
Specifications of 695D685X0020E2T
Internal Part NumberEIS-695D685X0020E2T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 695D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.55 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2410 (6024 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.095" W (6.00mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.065" (1.65mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)695D685X0020E2T
Related Links695D685, 695D685X0020E2T Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
695D685X0020E2T Details Description
Related parts for 695D685X0020E2T
TVS DIODE 171VWM 287.7VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 64POS DUAL TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75V 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
RES SMD 56.9K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
CONN PCI GEN 3.0 98POS SMD datasheet.pdf
1000UF 250V 30X45MM 105C 2000H datasheet.pdf