3M 6A44-B0441-018.0-0
6A44-B0441-018.0-0 picture photo
Mfg. Part Number
6A44-B0441-018.0-0
Manufacturer
Product Category
Pluggable Cables
Brief Description
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 18M
Datasheet Download
6A44-B0441-018.0-0.pdf
Availability of 6A44-B0441-018.0-0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
6A44-B0441-018.0-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6A44-B0441-018.0-0
Internal Part NumberEIS-6A44-B0441-018.0-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information6A44/24 Declaration of Conformity
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Sep/2015
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyPluggable Cables
Series6A44
Cable ConnectorsCX4
Number of Positions34
Connector TypePlug to Plug
GenderMale to Male
Fastening TypeLatch Lock, Push-Pull
FeaturesActive, Low Smoke, Pull Tab
Cable TypeRound
UsageExternal
Length59.0' (18.0m)
ColorOrange
ShieldingUnshielded
Wire Gauge-
Current - Max/Contact-
Frequency - Max20Gbps
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6A44-B0441-018.0-0
Related Links6A44-B044, 6A44-B0441-018.0-0 Datasheet, 3M Distributor
6A44-B0441-018.0-0 Details Description
Related parts for 6A44-B0441-018.0-0
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
IC DESERIALIZER PROG 48TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 530MA 270 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE16 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 8.7A D2PAK datasheet.pdf