Semtech 6AX123K4
6AX123K4 picture photo
Mfg. Part Number
6AX123K4
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.012UF 4KV X7R NONSTND
Datasheet Download
6AX123K4.pdf
Availability of 6AX123K4
QUANTITY
6AX123K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6AX123K4
Internal Part NumberEIS-6AX123K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.670" L x 0.650" W (17.00mm x 16.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.300" (7.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6AX123K4
Related Links6AX1, 6AX123K4 Datasheet, Semtech Distributor
6AX123K4 Details Description
Related parts for 6AX123K4
RES 6.8 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
COVER DUCT PVC DGY 1.5"(6=6') datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT PIN datasheet.pdf
EXT BOARD MOTOR CONTROL LPC2900 datasheet.pdf
TOOL F-CONN REMOVAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf