Amphenol Commercial Products 6E17C-025P-AJ-121
6E17C-025P-AJ-121 picture photo
Mfg. Part Number
6E17C-025P-AJ-121
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
6E17C-025P-AJ-121.pdf
Availability of 6E17C-025P-AJ-121
QUANTITY
6E17C-025P-AJ-121 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6E17C-025P-AJ-121
Internal Part NumberEIS-6E17C-025P-AJ-121
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series6E17
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6E17C-025P-AJ-121
Related Links6E17C-02, 6E17C-025P-AJ-121 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
6E17C-025P-AJ-121 Details Description
Related parts for 6E17C-025P-AJ-121
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC AMP TRIPLE MUX 500MHZ 24-QSOP datasheet.pdf
IGBT 1200V 420A 2100W D3 datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM STR T/H AU datasheet.pdf
MCP2.8 BU-CONTACT datasheet.pdf
IC 8051 MCU 128K FLASH 48-QFN datasheet.pdf
SMA PLUG STR RG402 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO-214A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf