Amphenol Commercial Products 6E17H050FAJ100
6E17H050FAJ100 picture photo
Mfg. Part Number
6E17H050FAJ100
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
6E17H050FAJ100.pdf
Availability of 6E17H050FAJ100
QUANTITY
6E17H050FAJ100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6E17H050FAJ100
Internal Part NumberEIS-6E17H050FAJ100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series6E17H
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25, 25
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B); 3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6E17H050FAJ100
Related Links6E17H05, 6E17H050FAJ100 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
6E17H050FAJ100 Details Description
Related parts for 6E17H050FAJ100
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 2CH LP SIG 10MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 8POS REAR PNL MT datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
2.0MM WTB R/A TIN PLT 8CKT datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC SIM RLLR datasheet.pdf