AVX Corporation 6LS681KCGCC
6LS681KCGCC picture photo
Mfg. Part Number
6LS681KCGCC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 2KV Y5P RADIAL
Datasheet Download
6LS681KCGCC.pdf
Availability of 6LS681KCGCC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
6LS681KCGCC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6LS681KCGCC
Internal Part NumberEIS-6LS681KCGCC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6LS681KCGCC
Related Links6LS68, 6LS681KCGCC Datasheet, AVX Corporation Distributor
6LS681KCGCC Details Description
Related parts for 6LS681KCGCC
RES SMD 143 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 80MA SC82AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 WHT 100' datasheet.pdf
TPS65165EVM-233 datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 8AWG BLACK 100' datasheet.pdf