AVX Corporation 6NQ222MEFCD
6NQ222MEFCD picture photo
Mfg. Part Number
6NQ222MEFCD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 500V X5F RADIAL
Datasheet Download
6NQ222MEFCD.pdf
Availability of 6NQ222MEFCD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
6NQ222MEFCD Order Process
Ship out your order
Specifications of 6NQ222MEFCD
Internal Part NumberEIS-6NQ222MEFCD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX5F
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6NQ222MEFCD
Related Links6NQ22, 6NQ222MEFCD Datasheet, AVX Corporation Distributor
6NQ222MEFCD Details Description
Related parts for 6NQ222MEFCD
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 400V 720A E-PUK datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 5A TO-220 datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
KNOB FLUTED 2.375" ALUMINUM datasheet.pdf