Panasonic Electronic Components 6SEP820M
6SEP820M picture photo
Mfg. Part Number
6SEP820M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
6SEP820M.pdf
Availability of 6SEP820M
QUANTITY
6SEP820M Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SEP820M
Internal Part NumberEIS-6SEP820M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesUnderstanding Polymer and Hybrid Capacitors
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEP
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.44A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SEP820M
Related Links6SEP, 6SEP820M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SEP820M Details Description
Related parts for 6SEP820M
TRIMMER 100K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A SOT223 datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 25A 240VAC .250"QC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 88A TO-264 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5.08MM datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 5KW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 2PF R16 AXIAL datasheet.pdf