Conec 6STD09SCM99B50X
6STD09SCM99B50X picture photo
Mfg. Part Number
6STD09SCM99B50X
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
6STD09SCM99B50X.pdf
Availability of 6STD09SCM99B50X
QUANTITY
6STD09SCM99B50X Order Process
Ship out your order
Specifications of 6STD09SCM99B50X
Internal Part NumberEIS-6STD09SCM99B50X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Reach Cert of Compliance
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishCopper Alloy, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6STD09SCM99B50X
Related Links6STD09S, 6STD09SCM99B50X Datasheet, Conec Distributor
6STD09SCM99B50X Details Description
Related parts for 6STD09SCM99B50X
CAP ARRAY 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TXRX RS-232 3MBPS 1X1 16TQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS7A6333 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 10% 1005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 82MA 7.4 OHM SMD datasheet.pdf
CLAMP BEAM 9/16"-3/4" FLANGE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 45V TO-262AA datasheet.pdf