Conec 6STF15PCR01B20X
6STF15PCR01B20X picture photo
Mfg. Part Number
6STF15PCR01B20X
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
6STF15PCR01B20X.pdf
Availability of 6STF15PCR01B20X
QUANTITY
6STF15PCR01B20X Order Process
Ship out your order
Specifications of 6STF15PCR01B20X
Internal Part NumberEIS-6STF15PCR01B20X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Reach Cert of Compliance
Standard Package1
Series-
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents
Shell Material, FinishBrass, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialPolyester, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6STF15PCR01B20X
Related Links6STF15P, 6STF15PCR01B20X Datasheet, Conec Distributor
6STF15PCR01B20X Details Description
Related parts for 6STF15PCR01B20X
IC MCU 8BIT 4KB OTP 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 130KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 49.9OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 6.8K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO213AB datasheet.pdf