Panasonic Electronic Components 6SVP220M
6SVP220M picture photo
Mfg. Part Number
6SVP220M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6SVP220M.pdf
Availability of 6SVP220M
QUANTITY
6SVP220M Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SVP220M
Internal Part NumberEIS-6SVP220M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SVP220M
Related Links6SVP, 6SVP220M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SVP220M Details Description
Related parts for 6SVP220M
IC MPU/RESET CIRC 2.32V SC70-3 datasheet.pdf
IC XLATOR TTL-PECL DIFF 8TSSOP datasheet.pdf
INSERT FMALE 64P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PIN INNER CONTACT CRIMP TIN datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf