Panasonic Electronic Components 6SVP220MX
6SVP220MX picture photo
Mfg. Part Number
6SVP220MX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6SVP220MX.pdf
Availability of 6SVP220MX
QUANTITY
6SVP220MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SVP220MX
Internal Part NumberEIS-6SVP220MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.56A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SVP220MX
Related Links6SVP, 6SVP220MX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SVP220MX Details Description
Related parts for 6SVP220MX
CONN RECEPT 8POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
TXRX 9BIT LATCH GEN/CLOCK 28SOIC datasheet.pdf
BIT TORX TR T27S 0.98" 2/PK datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK CM/VM 20LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM SMT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 830MA 870 MOHM datasheet.pdf