Panasonic Electronic Components 6SVP330M
6SVP330M picture photo
Mfg. Part Number
6SVP330M
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6SVP330M.pdf
Availability of 6SVP330M
QUANTITY
6SVP330M Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SVP330M
Internal Part NumberEIS-6SVP330M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SVP330M
Related Links6SVP, 6SVP330M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SVP330M Details Description
Related parts for 6SVP330M
TERMINAL BLOCK GROUNDING 10MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 25POS SNGL TIN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 1.5A SC-75-6 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf