Panasonic Electronic Components 6SVPA220MAA
6SVPA220MAA picture photo
Mfg. Part Number
6SVPA220MAA
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6SVPA220MAA.pdf
Availability of 6SVPA220MAA
QUANTITY
6SVPA220MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SVPA220MAA
Internal Part NumberEIS-6SVPA220MAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.22A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SVPA220MAA
Related Links6SVPA, 6SVPA220MAA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SVPA220MAA Details Description
Related parts for 6SVPA220MAA
DEMO MODULE FOR SOT-223 LDO'S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CABLE SERIAL DB9F/F 10' GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC DSP 132-BQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
TRANS RF PWR LDMOS 160W SOT502B datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
D SUB HEX INBUS M3 FEMALE SCREW datasheet.pdf
FFC-CRIMPER datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 1.8K OHM 24DRT datasheet.pdf