Panasonic Electronic Components 6SVPC120MV
6SVPC120MV picture photo
Mfg. Part Number
6SVPC120MV
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6SVPC120MV.pdf
Availability of 6SVPC120MV
QUANTITY
6SVPC120MV Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SVPC120MV
Internal Part NumberEIS-6SVPC120MV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.66A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SVPC120MV
Related Links6SVPC, 6SVPC120MV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SVPC120MV Details Description
Related parts for 6SVPC120MV
RES ARRAY 15 RES 180 OHM 16SOIC datasheet.pdf
KIT ICE Z8 ENCORE 64K 80QFP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
DSUB 9 F WW2 G50 TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf