Panasonic Electronic Components 6SVPC330M
6SVPC330M picture photo
Mfg. Part Number
6SVPC330M
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6SVPC330M.pdf
Availability of 6SVPC330M
QUANTITY
6SVPC330M Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SVPC330M
Internal Part NumberEIS-6SVPC330M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SVPC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.39A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SVPC330M
Related Links6SVP, 6SVPC330M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SVPC330M Details Description
Related parts for 6SVPC330M
CAP POLYMER 180UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN SHIELD LOWER TYPE A datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 338MW SC59 datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.70V SOT143-4 datasheet.pdf
SENS PROX M18 7MM DC2W-NC datasheet.pdf