Panasonic Electronic Components 6SVPC390M
6SVPC390M picture photo
Mfg. Part Number
6SVPC390M
Brief Description
CAP POLYMER 390UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6SVPC390M.pdf
Availability of 6SVPC390M
QUANTITY
6SVPC390M Order Process
Ship out your order
Specifications of 6SVPC390M
Internal Part NumberEIS-6SVPC390M
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.22A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6SVPC390M
Related Links6SVP, 6SVPC390M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6SVPC390M Details Description
Related parts for 6SVPC390M
VARISTOR 108V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 105MSPS 52-QFP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN OSSP JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 80A SOT227 datasheet.pdf
47UF 50V 6.3X11 105C RAD datasheet.pdf