Panasonic Electronic Components 6TPE150MF
6TPE150MF picture photo
Mfg. Part Number
6TPE150MF
Brief Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Datasheet Download
6TPE150MF.pdf
Availability of 6TPE150MF
QUANTITY
6TPE150MF Order Process
Ship out your order
Specifications of 6TPE150MF
Internal Part NumberEIS-6TPE150MF
Standard Package3,000
SeriesPOSCAP™ TPE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6TPE150MF
Related Links6TPE, 6TPE150MF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6TPE150MF Details Description
Related parts for 6TPE150MF
RES SMD 390 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 1 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 102.759 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
WIRELESS DOOR CONTACT datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf