Panasonic Electronic Components 6TPH100MAEA
6TPH100MAEA picture photo
Mfg. Part Number
6TPH100MAEA
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V SMD
Datasheet Download
6TPH100MAEA.pdf
Availability of 6TPH100MAEA
QUANTITY
6TPH100MAEA Order Process
Ship out your order
Specifications of 6TPH100MAEA
Internal Part NumberEIS-6TPH100MAEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesPOSCAP™ TPH
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA09
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6TPH100MAEA
Related Links6TPH1, 6TPH100MAEA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
6TPH100MAEA Details Description
Related parts for 6TPH100MAEA
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
TERM BLK 2 POS 5.00MM PCB HORIZ datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL 14-16AWG #6 datasheet.pdf
LOAD CONTROL PLUG-IN UNIT datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf