TXC CORPORATION 6U-52.000MCE-T
6U-52.000MCE-T picture photo
Mfg. Part Number
6U-52.000MCE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 52.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
6U-52.000MCE-T.pdf
Availability of 6U-52.000MCE-T
QUANTITY
6U-52.000MCE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 6U-52.000MCE-T
Internal Part NumberEIS-6U-52.000MCE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series6U
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCXO
Frequency52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.059" (1.50mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6U-52.000MCE-T
Related Links6U-52.0, 6U-52.000MCE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
6U-52.000MCE-T Details Description
Related parts for 6U-52.000MCE-T
MOSFET N-CH 500V 14A TO-247AC datasheet.pdf
RES 900 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
IC CLK USER CONFIGURABLE 28-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 10POS 3" datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf