AVX Corporation 6WF104ZEJCA
6WF104ZEJCA picture photo
Mfg. Part Number
6WF104ZEJCA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V Y5P RADIAL
Datasheet Download
6WF104ZEJCA.pdf
Availability of 6WF104ZEJCA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
6WF104ZEJCA Order Process
Ship out your order
Specifications of 6WF104ZEJCA
Internal Part NumberEIS-6WF104ZEJCA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.236" (6.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6WF104ZEJCA
Related Links6WF10, 6WF104ZEJCA Datasheet, AVX Corporation Distributor
6WF104ZEJCA Details Description
Related parts for 6WF104ZEJCA
OPTOISOLATOR 3.75KV DARL 4SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .156 VERT 5POS TIN datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET DBL 19POS datasheet.pdf
IC ADC LP 5V 12-BIT SRL 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 90POS DL VERT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
INDENTER datasheet.pdf
SCREW PLASTIC COLLAR KIT 100PCS datasheet.pdf
FUSE LIMITRON 600V datasheet.pdf