| Internal Part Number | EIS-7005L45J | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 18 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | SRAM - Dual Port, Asynchronous | |
| Memory Size | 64K (8K x 8) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 68-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 68-PLCC (24x24) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 7005L45J | |
| Related Links | 7005, 7005L45J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor | |
 | 77085330/390P | RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP | datasheet.pdf | |
 | 814-22-066-30-002101 | CONN SPRING 66POS DUAL .295 SMD | datasheet.pdf | |