Integrated Device Technology (IDT) 7005L55J
7005L55J picture photo
Mfg. Part Number
7005L55J
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 55NS 68PLCC
Datasheet Download
7005L55J.pdf
Availability of 7005L55J
QUANTITY
7005L55J Order Process
Ship out your order
Specifications of 7005L55J
Internal Part NumberEIS-7005L55J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size64K (8K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7005L55J
Related Links7005, 7005L55J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7005L55J Details Description
Related parts for 7005L55J
CONN HERMETIC SEAL FOR SMA PLUGS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFP09S/AE09G/X datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT SKT datasheet.pdf