Integrated Device Technology (IDT) 7006L55GB
7006L55GB picture photo
Mfg. Part Number
7006L55GB
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 128KBIT 55NS 68PGA
Datasheet Download
7006L55GB.pdf
Availability of 7006L55GB
QUANTITY
7006L55GB Order Process
Ship out your order
Specifications of 7006L55GB
Internal Part NumberEIS-7006L55GB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size128K (16K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case68-BPGA
Supplier Device Package68-PGA (29.46x29.46)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7006L55GB
Related Links7006, 7006L55GB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7006L55GB Details Description
Related parts for 7006L55GB
FIXED IND 1.2UH 2.97A 29.4 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 21.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/3.3V 1A 10UMAX datasheet.pdf
KIT APPL COUNTER - METRIC MECH datasheet.pdf
CABLE 5POS STRAIGHT SOCKET 10M datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 410MW SOD123 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER DUAL 5.1V 15A datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf