Integrated Device Technology (IDT) 7006S55J
7006S55J picture photo
Mfg. Part Number
7006S55J
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 128KBIT 55NS 68PLCC
Datasheet Download
7006S55J.pdf
Availability of 7006S55J
QUANTITY
7006S55J Order Process
Ship out your order
Specifications of 7006S55J
Internal Part NumberEIS-7006S55J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size128K (16K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7006S55J
Related Links7006, 7006S55J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7006S55J Details Description
Related parts for 7006S55J
CONN HDR DUAL 12POS .100 SRT AU datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
IC SENSR TOUCH/PROX 1CH 8-UDFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
2P IMPACT RAM 10 COL LW SN 4.9MM datasheet.pdf