Integrated Device Technology (IDT) 7006S55J
7006S55J picture photo
Mfg. Part Number
7006S55J
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 128KBIT 55NS 68PLCC
Datasheet Download
7006S55J.pdf
Availability of 7006S55J
QUANTITY
7006S55J Order Process
Ship out your order
Specifications of 7006S55J
Internal Part NumberEIS-7006S55J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size128K (16K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7006S55J
Related Links7006, 7006S55J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7006S55J Details Description
Related parts for 7006S55J
SW ROTARY DIP RED DEC RT ANG PCB datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
SWITCH TOUCH M8 CONE-SHAPED 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TERMINATION BLADE - 20 CKT datasheet.pdf
IC DIGITAL SWITCH 16K CH 256PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf