| Internal Part Number | EIS-7007-PW765-N | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | Endor Star™ | |
| Packaging | - | |
| Type | LED Module | |
| Color | White, Cool | |
| CCT (K) | 6500K | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Starboard | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 315 lm (Typ) | |
| Current - Test | 350mA | |
| Temperature - Test | 25°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | - | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - | |
| Current - Max | 700mA | |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 (Typ) | |
| Viewing Angle | - | |
| Features | - | |
| Size / Dimension | 19.90mm L x 19.90mm W | |
| Height | 3.58mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | 10.68mm Diameter | |
| Lens Type | Domed | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 7007-PW765-N | |
| Related Links | 7007-P, 7007-PW765-N Datasheet, LEDdynamics Inc. Distributor | |
 | 10-88-3281 | CONN HEADER 28POS .100 R/A TIN | datasheet.pdf | |