| Internal Part Number | EIS-7007-PW827-J | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | Endor Star™ | |
| Packaging | - | |
| Type | LED Module | |
| Color | White, Warm | |
| CCT (K) | 2700K | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Starboard | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 195 lm (Typ) | |
| Current - Test | 350mA | |
| Temperature - Test | 25°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | - | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - | |
| Current - Max | 700mA | |
| CRI (Color Rendering Index) | 85 (Typ) | |
| Viewing Angle | - | |
| Features | - | |
| Size / Dimension | 19.90mm L x 19.90mm W | |
| Height | 3.58mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | 10.68mm Diameter | |