Integrated Device Technology (IDT) 7007S55J
7007S55J picture photo
Mfg. Part Number
7007S55J
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 55NS 68PLCC
Datasheet Download
7007S55J.pdf
Availability of 7007S55J
QUANTITY
7007S55J Order Process
Ship out your order
Specifications of 7007S55J
Internal Part NumberEIS-7007S55J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7007S55J
Related Links7007, 7007S55J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7007S55J Details Description
Related parts for 7007S55J
TERMINAL BLOCK 7MM HORZ 2POS PCB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 25MLP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY PG29 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 9POS VERT .100 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 28POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 34POS datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 16 V datasheet.pdf