Integrated Device Technology (IDT) 7008L20J
7008L20J picture photo
Mfg. Part Number
7008L20J
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 512KBIT 20NS 84PLCC
Datasheet Download
7008L20J.pdf
Availability of 7008L20J
QUANTITY
7008L20J Order Process
Ship out your order
Specifications of 7008L20J
Internal Part NumberEIS-7008L20J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size512K (64K x 8)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package84-PLCC (29.21x29.21)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7008L20J
Related Links7008, 7008L20J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7008L20J Details Description
Related parts for 7008L20J
EVALUATION MODULE FOR ADS8321 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.58"L X 4.21"W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V datasheet.pdf
RES 18 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 210K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
68UF 200V 12.5X25 SINGLE END datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 150mA Automotive, Backlight 20-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
BASE RND 1POS 58.64MM 13.5MM HT datasheet.pdf