Integrated Device Technology (IDT) 7008L55G
7008L55G picture photo
Mfg. Part Number
7008L55G
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 512KBIT 55NS 84PGA
Datasheet Download
7008L55G.pdf
Availability of 7008L55G
QUANTITY
7008L55G Order Process
Ship out your order
Specifications of 7008L55G
Internal Part NumberEIS-7008L55G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size512K (64K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case84-BPGA
Supplier Device Package84-PGA (27.94x27.94)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7008L55G
Related Links7008, 7008L55G Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7008L55G Details Description
Related parts for 7008L55G
JUMPER-H1506TR/A3048G/X 8" datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RETENTION BLOCK Q datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf