Integrated Device Technology (IDT) 7008L55G
7008L55G picture photo
Mfg. Part Number
7008L55G
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 512KBIT 55NS 84PGA
Datasheet Download
7008L55G.pdf
Availability of 7008L55G
QUANTITY
7008L55G Order Process
Ship out your order
Specifications of 7008L55G
Internal Part NumberEIS-7008L55G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size512K (64K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case84-BPGA
Supplier Device Package84-PGA (27.94x27.94)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7008L55G
Related Links7008, 7008L55G Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7008L55G Details Description
Related parts for 7008L55G
TRIAC 600V 8A TO220AB datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 626K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER GOLD 16POS DUAL ROW datasheet.pdf
CONN CARD EDGE II ASSY VERT DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
EVAL MOD 3A BATTERY CHARGER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf