Integrated Device Technology (IDT) 7008S55PF8
7008S55PF8 picture photo
Mfg. Part Number
7008S55PF8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
7008S55PF8.pdf
Availability of 7008S55PF8
QUANTITY
7008S55PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7008S55PF8
Internal Part NumberEIS-7008S55PF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size512K (64K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7008S55PF8
Related Links7008S, 7008S55PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7008S55PF8 Details Description
Related parts for 7008S55PF8
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14.5A IPAK datasheet.pdf
ADC 8BIT 2CH 500KSPS 8VSSOP datasheet.pdf
IC SOC DIGITAL MEDIA 361-BGA datasheet.pdf
IC 4 TO 20MA TRANSMITTER 8-SOIC datasheet.pdf
TRANSMITTER FM REMOTE 433MHZ 1SW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING DISC 8" A VFN datasheet.pdf
IC FPGA SOC 60K LUTS datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf