E-Switch 700ASP7B10M6RE
700ASP7B10M6RE picture photo
Mfg. Part Number
700ASP7B10M6RE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
700ASP7B10M6RE.pdf
Availability of 700ASP7B10M6RE
QUANTITY
700ASP7B10M6RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 700ASP7B10M6RE
Internal Part NumberEIS-700ASP7B10M6RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model700ASP7B10M6xE.stp
Standard Package108
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series700A
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeRound, Plunger
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle, Rear
Termination StylePC Pin
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)700ASP7B10M6RE
Related Links700ASP7, 700ASP7B10M6RE Datasheet, E-Switch Distributor
700ASP7B10M6RE Details Description
Related parts for 700ASP7B10M6RE
LED RED 1206 SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
LED 3MM RT ANG HI EFF YEL PC MNT datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 50V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
BUTT SET TELE-MATE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf