Curtis Instruments 700DR00101248D2060A
700DR00101248D2060A picture photo
Mfg. Part Number
700DR00101248D2060A
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 20-60V PNL MT
Datasheet Download
700DR00101248D2060A.pdf
Availability of 700DR00101248D2060A
QUANTITY
700DR00101248D2060A Order Process
Ship out your order
Specifications of 700DR00101248D2060A
Internal Part NumberEIS-700DR00101248D2060A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
Series700
TypeTime Counter (Hour Meter)
Operating ModeUp
Count Rate-
Time Format99999.9hrs
Number Of Characters Per Row6
Display TypeLCD - Black Characters
Display Characters - Height0.196" (5.00mm)
Input TypeVoltage
Output Type-
Voltage - Supply20 ~ 60VAC, 12 ~ 48VDC
ResetExternal
Panel Cutout DimensionsRectangular - 45.00mm x 22.20mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP65 (Face), IP50 (Case)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)700DR00101248D2060A
Related Links700DR0010, 700DR00101248D2060A Datasheet, Curtis Instruments Distributor
700DR00101248D2060A Details Description
Related parts for 700DR00101248D2060A
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
GRIP LIQUID-TITE 3/4" R/A MALE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf